Kategorie

Sorbent

118 Produkty

Sorbent jest materiałem w formie ciała stałego, mającego predyspozycje do absorbowania różnorodnych substancji. Może skutecznie wchłonąć wodę, ale również i substancje określane jako szkodliwe. Dobrze radzi sobie także z gęstymi olejami. Z tego względu wykorzystuje się go w szeroko rozumianym przemyśle. W naszym sklepie prezentujemy różne rodzaje sorbentu i akcesoria, dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem.

Sorbent - jakie są jego rodzaje?

Sorbenty mogą mieć różną postać czy też pochodzenie. Niektóre z nich są sypkie, inne syntetyczne, a kolejne jeszcze naturalne. Dzieli się je również ze względu na działanie, gdzie wyróżnić można sorbenty olejowe, uniwersalne oraz chemiczne. Odmienne mogą być również kształty sorbentów. Niektóre z nich są produkowane w postaci chłonnych i funkcjonalnych mat. Każda z tych poszczególnych kategorii ma odmienne cechy:

  1. Sorbenty olejowe są substancjami przeznaczonymi do wchłaniania olejów oraz wszelkich substancji ropopochodnych.
  2. Sorbenty uniwersalne są w stanie pochłaniać różnorodne substancje, dlatego też wykorzystywane są najczęściej.
  3. Sorbenty chemiczne natomiast jak sama ich nazwa wskazuje, mają zdolność do absorbowania substancji typowo niebezpiecznych, również tych o niewiadomym pochodzeniu.

Każdy sorbent posiada określony kolor, który także od razu informuje nas, do czego możemy go użyć.

Sorbent - jakie są jego cechy i właściwości

Każdy z dostępnych na rynku sorbentów ma zupełnie inne właściwości i cechy. Przygotowywane są z rozdrobnionych tworzyw sztucznych, a także skał czy minerałów naturalnych, które wykazują odpowiednie właściwości absorpcyjne. Główną ich cechą jest niepalność, dlatego bez problemu stosuje się je w miejscach zagrożonych wybuchem. Poszczególne kolory stosuje się:

  1. Sorbent szary jest wykorzystywany do pochłaniania wody, olejów, substancji przemysłowych.
  2. Sorbent żółty pochłania substancje szczególnie niebezpieczne.
  3. Sorbent biały i niebieski pochłania oleje i substancje ropopochodne.

Cechy poszczególnych rodzajów sorbentów są imponujące i dlatego też ich zastosowanie w przemyśle jest na naprawdę dużą skalę. Ich właściwości pozwalają na szybkie i bezpieczne usunięcie cieczy, która mogłaby stwarzać zagrożenie dla człowieka i zwierząt, a także środowiska naturalnego.

Jak się pozyskuje sorbenty?

  1. Sorbenty pochodzenia naturalnego i organicznego – są to sorbenty o najmniejszych właściwościach absorpcyjnych. Niemniej jednak są one pozyskiwane w najbezpieczniejszy sposób, z celulozy oraz kory.
  2. Sorbenty pochodzenia mineralnego – są sorbentami pochodzącymi z minerałów. Mogą występować w postaci granulowanej lub też mocno pokruszonej. W trakcie wchłaniania cieczy, mocno pęcznieją.
  3. Sorbenty syntetyczne – są to sorbenty polimerowe. Mają zdecydowanie najlepsze właściwości jeśli chodzi o wchłanianie i dlatego są najpowszechniej stosowane w przemyśle.

Sorbent - gdzie się go stosuje?

Sorbent świetnie radzi sobie z wchłanianiem różnego rodzaju substancji, w tym także wysoce szkodliwych, dlatego jest wykorzystywany.w przemyśle na bardzo szeroką skalę. Stosują go służby porządkowe, służby ratownicze jak straż pożarna, a także laboratoria, warsztaty, zakłady produkcyjne, stacje benzynowe i wiele innych miejsc. To właśnie tam sorbent zawsze powinien być dostępny, a wszystko dla bezpieczeństwa. Posypanie rozlanej cieczy sprawia, że zaczyna ona wchłaniać substancję, dzięki czemu możliwa jest jej właściwa utylizacja. Sorbent to produkt, bez którego dzisiejszy przemysł nie umiałby funkcjonować odpowiednio i w pełni bezpiecznie. Przygotowaliśmy naprawdę atrakcyjną ofertę i mamy szeroki wybór, dlatego zapraszamy do zakupów.

Sorbent - atrakcyjna oferta

Pomimo stosowania wysokiej klasy zabezpieczeń, nie zawsze udaje się je przewieźć lub też przechować bez jakichkolwiek wycieków. W sytuacji gdy dojdzie do rozlania się substancji wysoce szkodliwych, należy podjąć natychmiastowe działania. Sorbent w zależności od swojego kształtu czy też formy można zastosować niemalże natychmiast. Już po chwili zaczyna on chłonąć substancję i oczyszczać teren dookoła. W wielu firmach wykorzystuje się specjalne dozowniki na fragmenty sorbentu, aby każdy pracownik mógł szybko zareagować na wyciek, unieszkodliwiając go. Warto wiedzieć, że w celu zapobiegania takim sytuacjom, dobrze jest również stosować wanny wychwytowe. Niemniej jednak nie na wszystkie sytuacje w przemyśle ma się wpływ, dlatego posiadanie w rezerwie takich środków bezpieczeństwa jak sorbent, jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Sorbenty jak to zostało już wyżej wspomniane, mają konkretne oznaczenia kolorystyczne. To pomaga korzystać z nich natychmiast, kierując się jedynie kolorem produktu, który posiada określone właściwości.