Kategorie

Spawarki Transformatorowe

3 Produkty

Spawanie to technika łączenia metali, którą wykonuje się w wielkogabarytowych konstrukcjach, jak i przy wykonywaniu mniejszych prac w domowych warsztatach. Obecnie do najczęściej spotykanych modeli zalicza się bardziej skomplikowane wiertarki inwertorowe oraz proste w obsłudze spawarki transformatorowe, które stosuje się do użytku domowego.

 Jak działają spawarki transformatorowe?

  Prąd elektryczny jest wykorzystywany przez spawarki do utworzenia łuku elektrycznego. Osiąga on, podczas przechodzenia ładunków między elektrodą spawarki a surowcem, znacznie wysoką temperaturę. Pozwala to na roztopienie kawałków metalu, które mają być połączone. Dodatkowym elementem może być zastosowanie drutu spawalniczego, który wprowadza się do rozgrzanego miejsca i formuje spaw. Aby wytworzyć prąd o określonych własnościach, czyli małym natężeniu i dużym napięciu należy użyć transformatora spawalniczego. Dużym atutem tych transformatorów jest ich stosunkowo prosta struktura, znajdują one zastosowanie w spawarkach MMA, których najczęściej używa się w przydomowych pracach np. zespawania wspornika, lub przygotowania struktury ramy.

Jakie zalety posiadają spawarki transformatorowe?

Mówiąc o zaletach tego urządzenia, należy podkreślić, że:

  • cechuje ją prosta konstrukcja,
  • jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych,
  • posiada możliwość spawania MMA, a także MIG/MAG,
  • reguluje natężenie prądu elektrycznego,
  • jest odporna na wilgoć.

  Należy pamiętać o tym, że urządzenia te dosyć szybko ulegają przegrzewaniu, aby spawarka mogła ostygnąć, trzeba stosować częste przerwy w pracy. Istotną rolę odgrywa też rodzaj elektrody do spawania, nie może być niskiej jakości, ponieważ wtedy spaw też będzie miał słabą wartość. Spawarki transformatorowe dostępne są w zestawach z wentylatorem chłodzącym, zabezpieczeniem przeciwprzeciążeniowym, zestawem kółek, uchwytów, kabli spawalniczych, młotkiem ze szczotką oraz maską.

  Proste konstrukcyjnie spawarki transformatorowe znakomicie sprawdzą się w rolnictwie, drobnych pracach remontowych, naprawczych lub w małych firmach.