Kategorie

Znaki ostrzegawcze dla materiałów niebezpiecznych

9 Produkty

Bezpieczeństwo w miejscu pracy to podstawa. Leży ono w interesie wszystkich - pracowników, klientów i pracodawcy. Należy zadbać o nie ze szczególną troską, jeśli w zakładzie znajdują się groźne substancje lub okoliczności. W takim wypadku, warto zaopatrzyć się w szereg znaków ostrzegawczych, aby uświadomić ludzi dookoła o konieczności zachowania szczególnej ostrożności. 

Uniwersalny znak niebezpieczeństwa

Najbardziej uniwersalnym znakiem w sklepie jest napis "Uwaga! Niebezpieczeństwo". Nie wskazuje konkretnego zagrożenia - odbiorca musi zatem domyślić się, na co jest zwracana uwaga, jednak plus takiego rozwiązania to możliwość zastosowania go w wielu różnych sytuacjach. Dostępny jest w rozmiarze 220x300, wykonany z folii samoprzylepnej i płytki PCV. 

Znaki na substancjach żrących

W niektórych miejscach pracy, np. zakładach chemicznych, ważne jest oznaczenie substancji żrących, niebezpiecznych dla człowieka oraz przedmiotów. Jeden z dostępnych sygnałów to żółty znak "Uwaga! Substancje żrące". Występuje w dwóch wersjach - różnią się od siebie kosmetycznie, jeśli chodzi o wygląd, natomiast jedna z nich spełnia prawną normę BHP. Oba posiadają wymiary 220x300. Z kolei trzecim rozwiązaniem jest czerwony znak "Substancja żrąca", wykonany w rozmiarze 200x300.

 Substancje szkodliwe

Właściwości żrące to nie jedyna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę. Wiele płynów czy gazów może być wysoce szkodliwa dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia - przykładem jest chloroform. Ich właściwe rozpoznanie jest kluczowe, dlatego w sklepie dostępne są dwa czerwone znaki: "Substancja szkodliwa" i "Substancja drażniąca", z wymownym symbolem krzyżyka. Podobnie jak opisane wcześniej czerwone znaki, posiadają rozmiar 200x300. Innym rozwiązaniem jest żółty symbol "Uwaga! Substancje szkodliwe i drażniące" z wykrzyknikiem, w rozmiarze 220x300.

Zagrożenie biologiczne i ryzyko wybuchu

Ostatnimi dwoma znakami, są ostrzeżenia odnoszące się do szczególnych zagrożeń - biologicznego oraz możliwości eksplozji. "Substancja stwarzająca zagrożenie biologiczne" to czerwone oznaczenie z czarnym symbolem skażenia, w rozmiarze 200x300. Z kolei znak ostrzegawczy "Niebezpieczeństwo wybuchu materiały wybuchowe" z ikona wybuchu na żółtym tle, mierzy 200x200 - mniej, niż zwykły żółty znak. Wszystkie opisane znaki zostały wykonane z pytki PCV i folii samoprzylepnej.