Kategorie

Znaki bhp

18 Produkty

Znaki BHP, inaczej nazywane piktogramami BHP, są bardzo czytelnymi grafikami, które ostrzegają przed realnym niebezpieczeństwem. Piktogramy BHP stosuje się w różnego rodzaju przedsiębiorstwach oraz przestrzeni publicznej. Mają one za zadanie, chronić pracowników, ale również osoby postronne znajdujące się na terenie zakładu, przed niebezpieczeństwem, które w danym miejscu na nich czyha. W naszym kraju obowiązują normy bezpieczeństwa regulowane oczywiście przepisami prawnymi.

Rodzaje znaków BHP

Rozróżniamy kilka rodzajów znaków BHP. Są to znaki:

  • ostrzegawcze
  • nakazu
  • zakazu
  • informacyjne.

Znaki te różnią się między sobą przede wszystkim kolorem tła.

Znaki BHP - ostrzegawcze

Są to znaki w kolorze żółtym. Umieszcza się je w odpowiednich miejscach, żeby zabezpieczyć miejsce, w którym może dojść do groźnego wypadku. Ostrzegawcze piktogramy BHP mają przede wszystkim informować o ewentualnym niebezpieczeństwie.

Znaki BHP - nakazu

Te piktogramy mają kolor niebieski i jak sama nazwa wskazuje nakazują konkretne zachowanie. Mowa tutaj, między innymi o nakazie noszenia kasku, zasłanianiu uszu, gdyż panuje hałas czy nakaz noszenia maski. W większości przypadków są umieszczane w pobliżu innych znaków BHP, ponieważ się uzupełniają.

Znaki BHP - zakazu

Znaki zakazu to piktogramy kolorystycznie analogiczne do znaków drogowych, czerwony przekreślony okrąg na białym tle. Pracodawca ma obowiązek umieścić takie znaki, w celu zminimalizowania wypadków w przedsiębiorstwie.

Znaki BHP - informacyjne

Piktogramy informacyjne to białe grafiki na zielonym tle. Widujemy codziennie i prawie na każdym kroku, ponieważ są nieodłącznym elementem życia społecznego. Spotkać można je na ulicy albo w centrum handlowym i informują one nas o tym gdzie się mamy udać, gdzie znajduję się wyjście ewakuacyjne, bądź jakieś urządzenie. Dzięki znakom informacyjnym, każdy może bez problemu odnaleźć się w pomieszczeniu, w którym się znalazł po raz pierwszy.