Kategorie

Znalezienie odpowiedniej pompy wody spędza sen z powiek wielu ludziom. Ze względu na ich specyfikację, cenę, różnicę zastosowań i zmartwienia związane z możliwością prędkiego zepsucia, nie wydaje się to z początku łatwym zadaniem. A jednak wystarczy dłuższe przyglądnięcie się oferowanym produktom, przegląd własnego budżetu i potrzeb, aby móc kompleksowo poradzić sobie z tym zadaniem. 

Przeznaczenie poszukiwanej pompy wody

Szeroka nomenklatura w tym temacie sprawia, że łatwo mieć wrażenie totalnego zagubienia. Jednak cierpliwe zgłębienie tematu spowoduje, że zacznie się wyróżniać pompy ciśnieniowe oraz pompy zanurzeniowe. 

Pompy ciśnieniowe służą głównie do transportowania wody na powierzchni i wykorzystując mechanizmy ciśnieniowe są w stanie pomóc przy pielęgnowaniu większych działek. Te jednak nie zasługują na tak obszerny opis, jak drugi wymieniony rodzaj pomp.

Pompy zanurzeniowe wymagają szczególnej uwagi ze względu na to, że pracują całkowicie pod lustrem wody. Szczelny silnik i systemy kontrolujące, aby pompa pracowała całkowicie zanurzona, dają możliwość sprawnego i bezpiecznego przepompowywania i wypompowywania wody zarówno czystej jak i brudnej. Należy bardzo uważać, aby używać pompy zanurzeniowej zgodnie z przeznaczeniem, gdyż użycie pompy do wody brudnej do przepompowania czystej (i na odwrót), może skończyć się awarią sprzętu.

Wybór optymalnej pompy wody

Podczas selekcji wymarzonego sprzętu należy zwrócić uwagę na jej siłę przelewową, którą w przypadku elektrycznych pomp mierzy się w litrach na godzinę. Ten parametr warto zestawić z mocą aparatury wyrażaną w watach. Niezbędne jest także zwrócenie uwagi na długość przewodu, gdyż używanie przedłużacza przy przepływie wody może stanowić poważne niebezpieczeństwo. 

Każda z pomp zanurzeniowych ma określoną maksymalną możliwość zanurzenia, o czym nie wolno zapominać, chcąc utrzymać swoje narzędzia w dobrym stanie. Dokładne przyglądnięcie się również innym specyfikacją oraz rewizja własnego budżetu i potrzeb z pewnością sprawi, że dokonanie dobrego wyboru stanie się jedynie formalnością.