Kategorie

Szafy kartotekowe

44 Produkty

Szafy kartotekowe - przeznaczenie

Jak sama nazwa wskazuje owe szafy służą do przechowywania kartotek, akt i innej ważnej dokumentacji. Swoje zastosowanie znajdują w wszelkiego rodzaju biurach, kancelariach, czy gabinetach lekarskich. Wybór odpowiedniej szafy zależy od tego, co ma być w niej przechowywane. Zostały wykonane w bardzo solidny i efektywny sposób z różnego rodzaju blach, tak aby zapewnić jak największą funkcjonalność użytkowania. W sklepie można znaleźć szafy w różnych kategoriach wyznaczonych na podstawie przeznaczenia szaf i formatu dokumentów.

Rodzaje szaf na dokumenty

  • Szafy kartotekowe do kopert w formacie B5,
  • Szafy kartotekowe do teczek zawieszkowych w formacie A4,
  • Szafy kartotekowe do teczek w formacie A4, A5, A6,
  • Szafy kartotekowe do kart osobowych.

Funkcjonalność szaf kartotekowych

Szafy kartotekowe do dokumentów w formacie B5 zostały wykonane z wysokiej jakości blachy. Ich szuflady mają zamontowaną blokadę przeciw wypadaniu, a prowadnice zapewniają płynny wysuw. Bardzo dobrze swoją role spełnią w gabinetach lekarskich, kancelariach prawniczych lub biurach rachunkowych. Szafy te są idealne do przechowywania dużej ilości dokumentów. Udźwig szuflad wynosi do 50 lub 80 kilogramów. Solidność materiałów oraz dbałość wykonania zapewnia bardzo dobrą stabilność szaf. Szafy do teczek zawieszkowych w formacie A4 służą do przechowywania teczek wiszących. Charakteryzuje je solidność i wytrzymałość. Pozwalają one na zawieszenie teczek i dokumentów oraz ich segregowanie, dzięki specjalnym szyldzikom, które przyklejane są na frontach szuflad. Maksymalne obciążenie prowadnic szuflady waha się w przedziale 45-80kg. Szafy posiadają blokadę przeciw wypadaniu szuflad. Aby utrzymać stabilność szaf, została również zamontowana blokada, pozwalająca na wysunięcie tylko jednej szuflady. Wśród szaf kartotekowych do dokumentów w formacie A4, A5 i A6 również można znaleźć modele o maksymalnym obciążeniu do 45 kg, 50kg oraz 80kg. W szufladach można układać rzędy kartek zarówno w pionie, jak i w poziomie. Sprawdzą się idealnie w recepcjach, biurach rachunkowych i różnego rodzaju urzędach. Układ szuflad umożliwia ułożenie dokumentów tak, aby były w zasięgu ręki. Istnieje również możliwość opisania szuflad. Szafy kartotekowe do kart osobowych sprawdzą się między innymi w urzędach, gdzie przechowuje się karty osobowe mieszkańców oraz na uczelniach do przechowywania indeksów studenckich w rzędach. Duże maksymalne obciążenie szuflady wynoszące 80kg idzie w parze z dużą pojemnością. Szafy te posiadają także blokady przeciw wypadaniu szuflad oraz możliwość wysunięcia tylko jednej szuflady na raz. 

Szafy kartotekowe zapewniają porządek i bezpieczeństwo fizycznie przechowywanych dokumentów. Dobrze dobrane pozwalają skatalogować sporą ilość teczek, a jednocześnie nie szpecą przestrzeni roboczej. Kryteriów wyboru jest jednak więcej.

Nowoczesne bezpieczeństwo

W przypadku większości szaf kartotekowych istnieje potrzeba ograniczenia dostępu do ich zawartości. W nowoczesnym świecie nie ma jednak miejsca na kluczyki osobne do każdej szuflady. Standardem są zamki centralne, a w niektórych szafach stosuje się też diody sygnalizacyjne. To ważne, ponieważ ochrona dokumentów nie jest tylko wymogiem RODO, ale też wyrazem dbałości o wysoki standard obsługi.

Stabilność i ergonomia szaf kartotekowych

Od dawna wszystkie dobre szafy kartotekowe mają szuflady z dwojakimi zabezpieczeniami konstrukcyjnymi. Po pierwsze, otworzyć można tylko jedną z nich w danej chwili – po to, żeby zachować stabilność całej konstrukcji. Po drugie, szuflady mają blokady, które uniemożliwiają ich wypadnięcie. Dziś do tych wymogów dokłada się jeszcze ergonomię: drobne zmiany w porównaniu ze starszymi modelami sprawiły, że nowoczesna szafy kartotekowe: czy to na segregatory, czy na akta personalne, czy choćby szafki na indeksy, są po prostu wygodniejsze.

Trwałość i estetyka szaf kartotekowych

Szafy kartotekowe często kupuje się raz – wymiana będzie planowana na okres po 20 czy 30 latach. Nietrudno więc sobie wyobrazić, że oczekuje się od nich, że będą niemal niezniszczalne i zachowają swoje walory estetyczne przez bardzo długi czas. To oznacza konieczność produkcji z naprawdę solidnych materiałów i malowanie proszkowe – często z możliwością wyboru dowolnego koloru z bardzo szerokiej palety.

Cena ma znaczenie

Mimo że wiele szaf kartotekowych tego samego typu powstaje z podobnych materiałów, to ich ceny są zróżnicowane. I choć nie należy kosztów traktować priorytetowo, to jednak przecież mają one znaczenie – warto postawić na polskie szafy, które często nie tylko są naprawdę świetnie wykonane, ale też kosztują mniej niż produkty zagranicznych marek. Dobra szafa kartotekowa nie musi kosztować fortuny.

Podsumowanie

Nasze szafy charakteryzuje nie tylko spora funkcjonalność, ale także wysoka jakość. Dzięki różnorodności kolorystycznej można je dopasować do różnego rodzaju biur, urzędów i gabinetów. Z całą pewnością świetnie skomponują się z innymi meblami biurowymi. Do dodatkowych zalet szaf należy zaliczyć obecność centralnego zamka, dzięki któremu ważne akta i dokumenty nie wpadną w niepowołane ręce. Duży wybór szaf umożliwia aranżację przestrzeni biurowej w dowolnym stylu, a także wygodę i bezpieczeństwo przechowywanych w nich dokumentów.