Buty budowlane – jakie modele sprawdzą się w ciężkich warunkach?

Trudne warunki pracy wymagają odpowiedniej odzieży ochronnej oraz porządnej jakości butów roboczych. Wykonywanie różnorodnych zadań na budowie wiąże się z licznymi niebezpieczeństwami. Należą do nich ryzyko nadepnięcia na wystające gwoździe, załamanie się desek i upadek czy też spadanie różnych materiałów z wysokości. Choć szczególnie niebezpieczne są urazy głowy, to właśnie dobrej jakości obuwie jest w stanie uchronić pracownika przed wieloma tragicznymi niekiedy w skutkach wypadkami. Obuwie powinno zapewniać odpowiednią ochronę i komfort nawet podczas długich godzin noszenia, powinno też być idealnie dopasowane do stopy pod względem rozmiaru. Na obuwiu roboczym nie powinno się oszczędzać i zawsze wybierać jedynie najlepszej jakości modele. W takim razie, jakie buty robocze na budowę warto wybrać, jakie powinny mieć cechy i gdzie je kupować?

Buty robocze

Jakie buty na budowę warto wybrać? Najważniejsze cechy dobrej jakości produktów

Według statystyk najwięcej wypadków w pracy związanych jest z branżą budowlaną. Ta dość niechlubna statystyka powinna uświadomić właścicielom firm budowlanych jedno: od tego, jakie buty na budowie będzie mieć ekipa pracownicza, taki poziom bezpieczeństwa będzie mieć zagwarantowany. Pracodawca jest prawnie zobligowany do zakupienia dla swoich pracowników odpowiedniego wyposażenia na czas wykonywania zleceń. Poza ciepłą kurtką w zimie czy praktycznym krojem spodni musi zapewnić także buty dostosowane do warunków panujących w miejscu pracy lub wypłacić ekwiwalent za zakup wyposażenia i akcesoriów. W takim razie, jakie cechy muszą posiadać buty robocze na budowę, aby sprawdziły się w każdych warunkach?

Dobrej jakości obuwie robocze musi przede wszystkim spełniać normy bezpieczeństwa, m.in. EN20345 czy EN20344. Kupującego powinny zainteresować certyfikaty i testy potwierdzające jakość oraz opisywaną charakterystykę. Buty do pracy na budowie powinny gwarantować stabilność nawet na śliskich powierzchniach. Najlepsze będą więc modele posiadające antypoślizgową, olejoodporną, grubą podeszwę, jednocześnie na tyle elastyczną, że będzie umożliwiać swobodne poruszanie się po każdym rodzaju podłoża. Do takich prac najczęściej wybierane są trzewiki z trwałej, bydlęcej skóry ze stalowymi podnoskami, chroniącymi palce przed uderzeniami z energią nawet 200J oraz przed zgnieceniem nawet do 15 kN, z poliuretanowymi podeszwami o podwójnej gęstości. Taka konstrukcja doskonale absorbuje uderzenia pod piętą. Ważne jest też wnętrze buta i materiał, z jakiego zrobiono wyściółkę. Aby zapewnić komfort niezależnie od warunków atmosferycznych, powinna ona przepuszczać powietrze i odprowadzać pot. Zewnętrzna warstwa buta musi być wodoodporna, ponieważ warunków panujących na placu budowy nigdy nie da się przewidzieć. Buty muszą też być dobrze dopasowane pod względem rozmiaru, aby mocno trzymały się nogi. Najlepiej, aby ich długość sięgała za kostkę, ponieważ da kostce dodatkową stabilizację na niestabilnych podłożach. Ostatecznie więc, jakie buty na budowę będą odpowiednie? Z pewnością takie, które klasyfikowane są jako kategoria SB E FO SRC lub pokrewne.

Dlaczego warto mieć buty robocze na budowę na lato i zimę, i gdzie szukać najlepszych modeli?

W przypadku zawodów wykonujących swoje obowiązki jedynie na zewnątrz, zapewnienie optymalnych warunków, dostosowanych do pogody i panujących temperatur, to absolutna podstawa z czysto ludzkiego punktu widzenia. Pracownik zaopatrzony w dobrej jakości buty, które latem pozwolą stopie oddychać i absorbować pot, a zimą zapewnią przyjemne ciepło podczas długich godzin spędzonych na zewnątrz, będzie lepiej i dokładniej pracował, ponieważ nie będą mu doskwierać niedogodności związane z warunkami pracy. Pracownik, o którego zdrowie pracodawca zadba we właściwy sposób, będzie znacznie rzadziej korzystał ze zwolnień chorobowych.

Jeśli wiesz już, w jakie buty robocze na budowę powinna zainwestować Twoja firma, czas znaleźć odpowiednie miejsce na ich zakup. Najlepszym rozwiązaniem są sklepy internetowe, posiadające szeroki asortyment, nierzadko oferowany w nawet bardzo niestandardowych rozmiarach, pozwalających w jednym miejscu zakupić wyposażenie dla całej brygady. To też najłatwiejsza metoda, żeby porównać ceny dostępnych modeli i skorzystać z atrakcyjnych ofert poszczególnych producentów.

Udostępnij lub zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *