Odzież ochronna dla kierowcy – jak dobrać odpowiednie ubrania i akcesoria?

Szukając najlepszej odzieży ochronnej dla kierowcy, warto głębiej zastanowić się nad charakterem jego pracy. Dzięki temu szybko okaże się, że zawód ten wiąże się nie tylko z prowadzeniem pojazdów, ale bardzo często również z rozładunkiem i załadunkiem towarów, przewożonych podczas pokonywania kolejnych kilometrów. Właśnie dlatego, wybierając odzież roboczą dla kierowców samochodów ciężarowych, należy zadbać o kilka istotnych szczegółów. Na co zwrócić uwagę? Jakich błędów nie popełniać? O jakich akcesoriach pamiętać? Oto najważniejsze informacje dotyczące tej kwestii.

Odzież ochronna – co to takiego?

Na początku warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest odzież ochronna i jakie są jej podstawowe funkcje. Jak sama nazwa wskazuje, ubrania ochronne mają za zadanie osłaniać pracownika wykonującego codzienne czynności przed czynnikami szkodliwymi. Tym różni się na przykład od ubrań roboczych, w skład której wchodzą na przykład spodnie robocze czy koszulki. Ich zadaniem jest również niedopuszczenie do wystąpienia jakichkolwiek obrażeń ciała, mogących wynikać z sytuacji niebezpiecznych.

Odzież BHP dla kierowcy TIR-a należy wybierać, biorąc pod uwagę nie tylko liczbę pokonywanych przez nich kilometrów, ale również rodzaj pojazdu, jaki prowadzą. Inaczej ubrany będzie kierowca autobusu miejskiego, inaczej zaś osoba siedząca za kierownicą TIR-a. Szczegółowe normy i wytyczne dotyczące tego zagadnienia zostały przedstawione w Tabeli norm przydziału odzieży i obuwia robotniczego oraz środków ochrony indywidualnej. Zawiera ona rozróżnienie kierowców na:

  • kierujących samochodem osobowym oraz
  • kierujących samochodami dostawczymi i ciężarowymi.

Odzież ochronna dla kierowców samochodów ciężarowych

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, gdy mowa o ubraniu ochronnym dla kierujących pojazdami o większych gabarytach. W tym przypadku, wcześniejszą „odzież dla kierowców ciężarówek i obuwie robocze” w dużej mierze zastępują „środki ochrony indywidualnej”. Należą do nich: rękawice ochronne, buty ciepłochłonne i buty gumowe. Zmiana ta ma związek przede wszystkim z rodzajem obowiązków pełnionych przez kierowcę zawodowego, prowadzącego samochody typu TIR. W przeciwieństwie do osób siedzących za kierownicą tzw. osobówek, uczestniczą również w załadunkach i rozładunkach transportowanych towarów.

Poza środkami ochrony indywidualnej, kierowcy dużych samochodów mają do dyspozycji również bardziej tradycyjne elementy ubioru. Są wśród nich: polar, podkoszulek, obuwie robocze, zestaw obejmujący ogrodniczki i bluzę lub ubranie drelichowe (spodnie i bluzę).

Odzież robocza

Środki ochrony osobistej dla kierowców zawodowych

Poza wygodnym i chroniącym ciało przed uszkodzeniami strojem, zawodowy kierowca musi być dodatkowo wyposażony w elementy gwarantujące jego bezpieczeństwo. W obowiązkowym wyposażeniu znajdują się m.in. odzież odblaskowa dla kierowcy, jak:

  • kamizelka lub kurtka odblaskowa dla kierowców, dzięki której będą oni widoczni nawet z odległości 300 metrów,
  • okulary ochronne z filtrem UV 400 II lub III kategorii, osłaniające oczy przed działaniem silnego słońca i pozwalające na prowadzenie pojazdów w każdych warunkach atmosferycznych,
  • obuwie z antypoślizgową podeszwą, chroniącą przed upadkiem przy kontakcie z cieczami oleistymi.

Bez względu na rodzaj prowadzonego pojazdu, zaraz za bezpieczeństwem kierowcy plasuje się jego codzienny komfort. Wiele godzin spędzanych w pozycji siedzącej, wymagają właściwie wybranych i dopasowanych do postury pracownika spodni, które nie będą ograniczały jego ruchów, a jednocześnie zapewnią należytą ochronę i będą stanowić jeden z podstawowych elementów odzieży dla kierowców TIR. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład spodnie odblaskowe, łączące wygodę noszenia z wysokim stopniem bezpieczeństwa, zarówno wewnątrz samochodu, jak i po wyjściu kierowcy na jezdnię.

Podsumowanie

Szukając odzieży roboczej dla kierowcy zawodowego czy odzieży ochronnej dla kierowcy samochodu osobowego, warto pamiętać o jego wygodzie i bezpieczeństwie. Co do tego pierwszego, normy zawarte w Tabeli norm przydziału odzieży i obuwia robotniczego oraz środków ochrony indywidualnej, ale i zawartych w pozostałych dokumentach, ściśle wyznaczają zawartość zestawów odzieży dla kierowców konkretnych typów maszyn. Reszta pozostaje w rękach pracodawców, którzy mają dziś do dyspozycji wiele sklepów oferujących profesjonalną odzież ochronną dla zawodowych kierowców.

Jak wygląda codzienność kierowcy zawodowego?

Osoba postronna może powiedzieć jedno: kierowca zawodowy siedzi w dużym aucie i… po prostu jedzie. Prawda jest jednak inna. Dla wielu fachowców, od lat siedzących w branży transportowej, to jeden z najtrudniejszych zawodów świata, wymagających ogromnego doświadczenia, skupienia oraz umiejętności przewidywania. Wbrew pozorom prowadzenie tak dużego pojazdu nie wiąże się z lepszą widocznością, a ze zdecydowanie mniejszą – oraz znacznie mniejszym polem manewru, jeśli chodzi o poruszanie się po drogach.

Kierowca odpowiada nie tylko za siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego, ale również za przewożone towary, które w wielu przypadkach dają z zestawem pojazdów łączną wagową sumę 40 ton. Dla porównania – typowo miejskie auto średniej klasy będzie ważyć około 1 200 kg, czyli nieco ponad 1 t. Nagłe hamowanie może spowodować przewrócenie się towaru i jego uszkodzenie, a w efekcie – kary finansowe. Każdy kierowca zobowiązany jest do samodzielnego pilnowania rozładunków i załadunków, w tym prawidłowego rozłożenia masy towaru na poszczególnych osiach. Przeładowanie może skończyć się kontrolą oaz wysokimi mandatami nałożonymi zarówno na kierowcę, jak i na właściciela firmy. Każdy ładunek przed wyruszeniem do miejsca przeznaczenia musi też zostać odpowiednio zabezpieczony pasami mocującymi, co jest nie lada wysiłkiem fizycznym.

Jeśli dodać do tego najróżniejsze warunki pogodowe, mróz i śnieg, ulewy czy prażące słońce, a także konieczność radzenia sobie w każdej sytuacji, jaka spotka kierowcę zawodowego w drodze, jak wystrzał opony czy awaria sprzętu, to zapewnienie dobrej jakości odzieży ochronnej dla kierowcy TIR-a wydaje się być oczywistością. Trzeba mieć zawsze na uwadze, że w tak trudnych warunkach pracy sprawdzi się jedynie najlepsza odzież dla kierowców.

Źródła:
• https://www.sklepfabor.pl/pl/n/JAKA-ODZIEZ-ROBOCZA-DLA-KIEROWCY/12
• https://prawomiejscowe.pl/api/file/GetZipxAttachment/58/142230/preview
• https://pl.wikipedia.org/wiki/Odzie%C5%BC_ochronna

Udostępnij lub zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *