Najczęściej stosowane znaki ewakuacyjne oraz ich znaczenie

Znaki ewakuacyjne znajdują szerokie zastosowanie w przestrzeni publicznej. Możemy je spotkać niemalże wszędzie: w budynkach użytku publicznego, w kinach, teatrach czy na basenie. Odgrywają one ogromną rolę w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa, dlatego powinniśmy je bezproblemowo rozpoznawać. Znajomość znaków ewakuacyjnych może przydać się w sytuacjach kryzysu, np. podczas ewakuacji z budynku.

Opis znaków ewakuacyjnych – najważniejsze przykłady

Podstawowe znaki ewakuacyjne są ikonografią przedstawiającą oznaczenia obiektów, szczególnie ważnych pod względem bezpieczeństwa. W odróżnieniu od innych symboli bezpieczeństwa znaki te mają jednolite, zielone tło. Piktogramy zaś na nich przedstawione posiadają białą barwę, często uzupełnioną białymi krawędziami. Ważne, aby znaki zainstalowane w obiekcie spełniały wszystkie założenia polskiej normy bezpieczeństwa. Aktualna norma dotycząca znaków ewakuacyjnych to PN-EN ISO 7010:2012.

  • Kierunek drogi ewakuacyjnej. Strzałka kierunkowa wskazująca kierunek, w którym osoba powinna się kierować podczas ewakuacji. Docelowym miejscem jest wyjście ewakuacyjne, będące końcowym fragmentem drogi ewakuacyjnej.
  • Drzwi ewakuacyjne. Piktogram przedstawiający sylwetkę człowieka wychodzącego przez białe drzwi. Oznacza przejście bezpieczeństwa, przez które należy przejść w przypadku ewakuacji obiektu.
  • Biały krzyż. Oznacza miejsce, w którym znajduje się sprzęt umożliwiający udzielenie pierwszej pomocy medycznej. Jest to lokacja, w której znajdują się bandaże, potrzebne narzędzia oraz inne akcesoria służące do opatrzenia osoby rannej (tzw. apteczka).
  • Telefon. Piktogram przedstawiający białą słuchawkę oznacza miejsce, w którym znajduje się telefon alarmowy. Jest to miejsce, z którego można wykonać połączenia w celu np. powiadomienia służb o zaistniałym incydencie.

Znaki ewakuacyjne pożarowe

Istnieją również znaki mające na celu uprościć postępowanie w przypadku zagrożenia pożarowego. Głównym celem ich zastosowania jest konieczność zredukowania czasu reakcji, który w przypadku wybuchu pożaru jest niezwykle istotny. Spełniają one również warunek ochrony personelu – ułatwiają proces ewakuacji z płonącego budynku.

Alarm pożarowy. Oznacza miejsce, w którym znajduje się przycisk, uruchamiający sygnał alarmowy. Zwykle jest on wyposażony w szklaną szybkę bądź przesuwny uchwyt, zapobiegający przypadkowemu uruchomieniu alarmu.

  • Miejsce z gaśnicą. Lokalizacja, która informuje o zamontowanej gaśnicy mobilnej. Zwykle umiejscowiona jest w miejscu łatwo dostępnym, np. w głównych ciągach komunikacyjnych w budynku.
  • Hydrant. Oznacza miejsce, w którym zainstalowano hydrant przeciwpożarowy. W większości przypadków jest to miejsce na zewnątrz, w niedalekim sąsiedztwie nieruchomości.
  • Biała strzałka na czerwonym tle. W odróżnieniu od takiej samej strzałki na tle zielonym: oznacza nie miejsce kierunku ewakuacji, lecz kierunek do miejsca składowania sprzętu pożarniczego (np. kasku, płaszcza ochronnego, specjalistycznego obuwia) bądź urządzeń ostrzegających.

Znaki ewakuacyjne i informacyjne – gdzie jest część wspólna?

Znaki ewakuacyjne mogą mieć charakter nakazowy lub informacyjny. Pierwsza cecha dotyczy piktogramów umieszczanych m.in. na drzwiach ewakuacyjnych. Często można tam spotkać symbole oznaczające „pchać” lub „ciągnąć”. Również nieopodal okiennic bądź innych szklanych elementów mogą pojawić się znaki nakazowe: „stłuc, aby uzyskać dostęp”. Drugi charakter znaków ewakuacyjnych kładzie nacisk na szybkie przekazanie informacji, np. o dostępnym prysznicu bezpieczeństwa, zatrzymania awaryjnego urządzenia czy miejsca składowania noszy ratunkowych.

Udostępnij lub zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *