Jak zabezpieczyć się przed upadkiem wykonując prace na wysokości?

Praca wykonywana już 1 metr nad poziomem podłogi lub ziemi może kwalifikować się do pracy na wysokości. Z kolei powyżej 5 metrów konieczne będzie sporządzenie specjalnego protokołu zabezpieczającego.

W przypadku takich stanowisk trzeba wiedzieć, jak zabezpieczyć siebie lub współpracownika przed upadkiem z wysokości i zniwelować ryzyko zagrożenia.

Przygotowanie pracownika do pracy na wysokości

Przed powierzeniem pracownikowi wykonania zadań na wysokości należy zapoznać się z odpowiednimi przepisami. Możliwości pracy na wysokości reguluje m.in. rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. (Dz. U. Nr 69, poz. 332, z późn. zm.) i mogą ją wykonywać jedynie osoby spełniające określone warunki. Ponadto w przypadku pracy na wysokości ponad 2 m, w której wymagane są środki ochrony indywidualnej przed upadkiem, pracownicy powinni wykonywać zadania przyjemniej w 2 osoby.

Zatrudnionego należy zapoznać z ryzykiem zawodowym, przepisami BHP, protokołem bezpieczeństwa oraz kolejnością wykonywanych zadań. Trzeba również odpowiednio przeanalizować istniejące na stanowisku zagrożenia, sprawdzić stan techniczny oraz stabilność konstrukcji wysokościowej, ocenić ryzyko, i uwzględnić predyspozycje pracownika. Wówczas może się okazać, że konieczne jest wyposażenie zatrudnionych w środki ochrony indywidualnej jak:

Prace na wysokości

Praca na wysokości a wada wzroku

Przepisy Kodeksu Pracy zabraniają dopuszczenia pracownika do wykonywania zadań na danym stanowisku bez aktualnego orzeczenia lekarskiego. Musi uzyskać on taki dokument, stwierdzający brak przeciwwskazań dla wykonywania swojej pracy. Szczegółowy zakres badań określa wcześniej już wspomniane rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Istotne znaczenie ma tutaj kwestia pracy na wysokości a wady wzorku.

Noszenie szkieł korekcyjnych stanowi przeciwwskazanie do zatrudnienia przy pracy na wysokościach. Przepis ten dotyczy jednak wysokości powyżej 3 metrów. W związku z tym, jeśli pacjent ma wadę wzroku, która wymaga ciągłego noszenia okularów, lekarz nie ma prawa wydać mu dokumentu z brakiem przeciwwskazań.

To dlatego, że noszenie okularów na rusztowaniu lub konstrukcji wysokościowej przy okazji wypadku może powodować dodatkowe urazy. Przepis ten nie dotyczy jednak osób, które zamiast okularów noszą soczewki kontaktowe, które nie stanowią żadnego dodatkowego zagrożenia zarówno dla samego pracownika, jak i miejsca pracy w ogóle.

Pracownik wykonuje obowiązki na wysokości

Zabezpieczenie pracy na wysokości – przepisy

Poza zapewnieniem pracownikowi odpowiedniej odzieży roboczej i sprzętu ochrony indywidualnej, należy zadbać o zabezpieczenie przestrzeni na wysokości. Dlatego w myśl przepisów BHP powierzchnia wzniesiona na wysokość 1 m, na której znajduje się zatrudniony, powinna być opatrzona tzw. balustradami. Tego typu zabezpieczenie powinny składać się z ochronnych poręczy o wysokości 1,1 m i krawężników wysokich na 0,15 m.

Dodatkowo w zależności od specyfiki prowadzonych prac obszar na wysokości należałoby zabezpieczyć siatką bezpieczeństwa. Do przechodzenia z jednego poziomu na drugi trzeba zamontować schodnie lub rusztowania. Drabiny wchodzą w grę jedynie na wysokościach do 4 metrów – nie wyżej. Cała konstrukcja musi być zbudowana w zgodzie ze standardami BHP i ma uniemożliwiać wypadnięcie.

Czego nie robić, aby praca na wysokości była bezpieczna?

Konstrukcja umożliwiająca prace na wysokości powinna być wykonana przez osoby uprawnione do tego. Nawet najmniejsze i pozornie łatwe do zaaplikowania elementy (np. zawieszenie siatki) muszą być zlecone osobom specjalnie przeszkolonym. Nie należy więc żadnych prac montażowych wykonywać samemu – bez uprawnień.

Dodatkowo zabrania się:

  • Używania do montowania poręczy, krawężników, czy schodni materiałów popękanych, uszkodzonych, z licznymi sękami i przebarwieniami.
  • Pracy na rusztowaniach w niebezpiecznych warunkach pogodowych tj. w czasie burzy i wiatru 10 m/s.
  • Stosowania drabin, jako głównego i stałego środka transportu i przenoszenia nimi artykułów cięższych niż 10 kg.
  • Zostawiania nieuprzątniętych i niezabezpieczonych materiałów oraz narzędzi w miejscach o zwiększonym ryzyku spadnięcia z wysokości.
  • Pracy na oblodzonym rusztowaniu.
Udostępnij lub zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *