Zimowe ocieplane ubrania robocze – materiał wykonania i posiadane cechy

Na każdym pracodawcy ciąży prawny obowiązek wyposażenia swoich pracowników w robocze ubranie ochronne, odpowiednie do pełnionych funkcji, stanowiska, ale przede wszystkim warunków atmosferycznych i środowiska, w jakim odbywa się zlecona praca. Zapewnienie odpowiednich ubrań dobrej jakości jest ważne szczególnie zimą, kiedy niskie temperatury powodują nie tylko dyskomfort, ale stanowią też realne zagrożenie odmrożeniem czy częstymi absencjami. Podstawowym zabezpieczeniem na zimowe miesiące zawsze powinno być ciepłe ubranie, m.in. kurtka, ocieplana kamizelka czy odpowiednio wykonane spodnie. Trzeba również wiedzieć, jak wybrać zimowe ubrania robocze, aby zapewnić pracownikom to, czego potrzebują i jednocześnie nie przepłacić.

Jakie jesienne i zimowe ubrania robocze należy zapewnić pracownikom?

Najważniejszym elementem wyposażenia pracownika na czas zimowych miesięcy, szczególnie jeśli ten wykonuje swoje obowiązki na zewnątrz, jest odpowiednia kurtka. Jaka kurtka robocza na zimę sprawdzi się najlepiej? Powinna być wiatroszczelna oraz wodoodporna, uszyta z wysokiej jakości materiałów i ciepła, zapewniająca odpowiednią izolację termiczną nawet w najtrudniejszych warunkach. Fason musi być dopasowany do rodzaju wykonywanej pracy, nie może być ani zbyt luźny, aby nie powodował zagrożenia wypadkiem, zwłaszcza wśród operatorów maszyn i urządzeń, ani zbyt obcisły, aby nie krępował ruchów. Również ilość dodatków, np. kieszeni, musi być dopasowana do pełnionego stanowiska. Alternatywą lub uzupełnieniem mogą być ocieplane kamizelki, stosowane najczęściej tam, gdzie długie rękawy kurtki ograniczają potrzebną pracownikowi ruchowość. Kolejnym elementem są oczywiście spodnie, dobierane analogicznie do pozostałych części garderoby. W przypadku niektórych zawodów rekomenduje się dodatkowe zastosowanie bielizny zimowej, szytej z materiałów termoaktywnych, przeznaczonych na bardzo trudne warunki i długą ekspozycję na zimno czy deszcz. Nie można zapominać też o butach, dających niezbędną izolację od zimnego podłoża. Buty robocze muszą mieć wewnętrzne ocieplenie i na tyle grubą podeszwę, aby nawet kilkugodzinna praca na zewnątrz nie powodowała marznięcia stóp. Ostatnimi elementami garderoby każdego pracownika powinny być: zabezpieczenie głowy w postaci ciepłej czapki oraz odpowiedni rodzaj rękawic roboczych.

Z jakich materiałów i tkanin powinny być uszyte zimowe ubrania robocze?

Wraz z nastaniem zimniejszych miesięcy pierwszym pytaniem, jakie nasuwa się każdemu pracodawcy, jest to, jaka kurtka robocza będzie odpowiednia, jaki powinna mieć fason i z jakich materiałów powinna zostać uszyta, aby spełnić swoją funkcję w stu procentach. Najczęściej do produkcji zimowych kurtek roboczych używa się poliestru powlekanego PCV z domieszkami bawełny i to właśnie taki skład można uznać za optymalny dla zimowej odzieży o specjalnym przeznaczeniu. Ciepło gwarantuje również nowoczesna, poliestrowa wyściółka.

Jeśli chodzi o spodnie, te mogą być wykonane nawet w 100% z tkanin poliestrowych. Ich wyściółki oraz podszewki mają średnią gramaturę ok. 150-300 g/m2, dzięki czemu są ciepłe i zapewniają komfort noszenia nawet podczas wielogodzinnej ekspozycji na niskie temperatury. Co do zasady, im wyższa gramatura, tym odzież jest cięższa, grubsza i na ogół cieplejsza.

Kurtki robocze

Jak wybrać zimowe ubrania robocze, aby jak najlepiej dopasować ich cechy do potrzeb firmy i pracowników?

Każdy rodzaj odzieży wymaga dopasowania do stanowiska i pracownika – nigdy odwrotnie. Rozmyślając nad kwestią, jak wybrać zimowe ubrania robocze, trzeba skoncentrować się głównie na poszczególnych stanowiskach pracy. Określenie potrzeb kadry jest w tym wypadku podstawowym punktem wyjścia.

I tak, jeśli praca wymaga noszenia przy sobie dużej ilości narzędzi, warto skupić się na modelach wyposażonych w wiele praktycznych kieszeni oraz skrytek, dzięki którym niezbędne wyposażenie zawsze będzie pod ręką. Jeśli z kolei praca jest bardzo precyzyjna i wykonywana w miejscach niebezpiecznych, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na zastosowane materiały i ich cechy, a także na sam krój – powinien być dopasowany, ale nie nazbyt ciasny, aby nie krępował ruchów. Na szczęście dzięki ilości dostępnych dzisiaj w sklepach modeli nie ma najmniejszego problemu w znalezieniu czegoś odpowiedniego dla swojej firmy.

Warto zwracać uwagę również na takie detale i dodatki, jak choćby kaptur, który z powodzeniem zastąpi parasol w czasie deszczu czy podczas mocniejszego wiatru. Niektóre fasony kurtek szyte są w taki sposób, by tył był nieco dłuższy i tym samym osłaniał od wiatru większą część ciała. W sklepach można też znaleźć kurtki wyposażone w wysokie kołnierze na stójce, zastępujące klasyczne szalik.

Ostatnią kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest widoczność pracowników. Jeśli zobowiązani są oni do pracy wieczorami lub nocą, ich odzież bezwzględnie powinna być wyposażona w elementy odblaskowe, zwiększające ich poczucie bezpieczeństwa. Dotyczy to między innymi kierowców zawodowych czy wszelkiego rodzaju służb.

Udostępnij lub zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *