Pneumatyka w warsztacie – sposób działania i polecane narzędzia

Wyposażając profesjonalny warsztat mechaniczny, należy zaopatrzyć się w zestaw różnorodnych narzędzi pozwalających na przeprowadzenie napraw o różnych charakterze. Poza tradycyjnymi i doskonale znanymi akcesoriami, do których należą m.in. młotek lub śrubokręt, ważną grupą narzędzi są również te pneumatyczne. Co charakteryzuje tzw. pneumatykę znajdującą się w warsztacie? Jakie przyrządy wchodzą w jej skład? Dlaczego pneumatyka warsztatowa jest tak istotna i na jakich zasadach opiera się jej działanie?

Narzędzia pneumatyczne

Narzędzia pneumatyczne – podstawowe zasady działania

Jak wskazuje nazwa, narzędzia pneumatyczne działają dzięki dostarczanemu do ich wnętrz strumieniowi powietrza. Sprężenie go doprowadza do wzrostu ciśnienia i w ten sposób rozprowadzenia go do poszczególnych zbiorników. Ostatnim krokiem jest przekazanie powietrza do poszczególnych elementów konstrukcyjnych, dzięki czemu zostają one wprawione w ruch.
Narzędzia pneumatyczne różnią się od tradycyjnych przede wszystkim ilością siły, którą trzeba włożyć w ich uruchomienie. Poza tym, wykorzystanie powietrza powoduje, że takie akcesoria są znacznie lżejsze niż ich elektryczne odpowiedniki, a także wyraźnie cichsze. Brak napędu elektrycznego eliminuje również ryzyko iskrzenia, które mogłoby doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu, jeśli stanowisko pracy zlokalizowane jest w miejscach szczególnie na niego narażonych.

Symbole stosowane w pneumatyce

Zarówno pneumatyka przemysłowa, jak i warsztatowa zaopatrzona jest zwykle w system specjalistycznych symboli, które ułatwiają dobór i sposób użytkowania konkretnych narzędzi. Najprostszy podział zakłada rozgraniczenie kilku grup, wśród których znajdują się m.in.:

  • symbole podstawowe (np. elementy mechaniczne);
  • symbole funkcyjne (np. kierunek przepływu czynnika pneumatycznego);
  • grafiki opisujące przewody i łączniki (np. odpowietrzniki chwilowe i ciągłe);
  • zasady działania mechanizmów i sposoby sterowania (np. elementy sterowane siłą mięśni);
  • gromadzenie i przetwarzanie energii (np. symbol sprężarki);
  • źródła energii i inne.

Polecane narzędzia pneumatyczne

Dobrze wyposażony warsztat nie może się obejść bez wieloelementowego zestawu narzędzi pneumatycznych. Do grupy najczęściej i najchętniej używanych należą m.in. pneumatyczna wiertarka udarowa, stosowana do wiercenia otworów oraz różnorodne pneumatyczne szlifierki. Doskonale nadają się one do wykonywania prac związanych ze zdzieraniem wierzchniej warstwy drewna lub innego twardego materiału jeszcze przed rozpoczęciem jego gruntownej obróbki.

Zakup profesjonalnej smarownicy pneumatycznej pozwoli pracownikom warsztatu na dokładne i skrupulatne naoliwienie nawet najmniejszych i najbardziej złożonych systemów wewnątrz poszczególnych maszyn. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystkie narzędzia będą właściwie zakonserwowane i zabezpieczone przed kolejnym zużyciem.

Co ważne, każde z narzędzi pneumatycznych posiada zwykle kilka wariantów, różniących się pomiędzy sobą wagą, szybkością działania, mocą, designem, a co za tym idzie również ceną. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy więc zastanowić się nad tym, jakie będzie przeznaczenie kupowanego sprzętu.

Wyjątkowo przydatnym urządzeniem okazuje się również kompresor z kluczem pneumatycznym, umożliwiający wykręcenie nawet najbardziej zapieczonych śrubek oraz dokładne przykręcenie wielu elementów.

Łatwość działania gwarantuje obecność sprężarki powietrza, do której zostaje podłączony klucz pneumatyczny. Silnik o stosunkowo dużej mocy, zbiornik magazynujący sprężone powietrza i gumowy wężyk, pełniący w tym przypadku rolę przewodu, przez który powietrze transportowane jest do dowolnego urządzenia to trzy najważniejsze elementy każdego kompresora. Zadając sobie pytanie o to, jaki powinien być kompresor do klucza pneumatycznego, warto więc pamiętać o gruntowanym sprawdzeniu parametrów wszystkich trzech części składowych.

Zabezpieczenie narzędzi pneumatycznych

Wielu użytkowników zestawów pneumatycznych narzędzi warsztatowych zastanawia się nad ich konserwacją i zabezpieczeniem. Na rynku dostępnych jest dziś wiele rodzajów oleju do narzędzi pneumatycznych. Jego regularna aplikacja pozwala zachować akcesoria w doskonałym stanie przez wiele lat od zakupu, dzięki czemu okazują się one wyjątkowo opłacalną inwestycją.

Podsumowanie

Zestaw profesjonalnych narzędzi pneumatycznych pełni ważną funkcję w każdym warsztacie naprawczym. Wykorzystanie silnie sprężonego powietrza, którego ciśnienie zostaje w ten sposób wyraźnie podwyższone, ułatwia wykonanie wielu codziennych czynności.

Poszukując najlepszych i dopasowanych do naszych potrzeb narzędzi pneumatycznych można skorzystać zarówno z gotowych zestawów, jak i samodzielnie skompletować niezbędna akcesoria. Warto w tym przypadku wykorzystać doświadczenie i wiedzę wykwalifikowanych pracowników sklepów branżowych, którzy z pewnością pomogą w wyborze narzędzi pneumatycznych o najlepszym stosunku jakości do ceny.

Właściwie konserwowane i przechowywane akcesoria pneumatyczne będą spełniały swoje zadanie przez wiele lat od wizyty w sklepie, dzięki czemu są wyjątkowo opłacalnym zakupem.

Udostępnij lub zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *